Пелистер се намачи, но го победи Феникс на стартот на Суперлигата


Лидерот на табелата во Првата лига, тимот на Пелистер, успешно стартуваше во Суперлигата, совладувајќи го на гости Феникс 2010 со 69:77. Битолскиот состав на полувреме имаше двоцифрена предност (32:42), а Феникс се закани само на стартот од третиот период.

Сепак, гостите од Битола го одбија нападот и повторно го вратија убедливото водство (45:57) по 30 минути игра. До крајот Пелистер рутински го приведе мечот и стигна до победа
Бојан Трајковски со 23 поени беше најефикасен на натпреварот, а Игор Кесар постигна 20 во тимот на Пелистер.

Суперлига, прво коло: Феникс 2010 – Пелистер 69:77, Еуро Никел 2005 – Гостивар 82:72, ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром (20.април)

ТАБЕЛА: Пелистер (21-2), МЗТ Скопје Аеродром (19-3), Еуро Никел 2005 (15-8), Гостивар (13-10), ТФТ (13-9), Феникс 2010 (12-11).

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...