Пендаровски: Илинден го славиме исто, како што го славиме децении наназад

На 2 Август во манастирот Прохор Пчински ќе има црковно-државна делегација од македонска и српска страна, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за телевизија Канал 5.

– Илинден, како секој пат што сме славеле. Тоа во Бугарија што ќе слават е нивно. Не се сменило ништо, бидејќи за тоа прашање во историската Комисија никогаш ниту е разговарано, ниту е дојдено до заеднички заклучок, изјави Пендаровски.

Тој посочи дека славиме два Илиндена и затоа локациите се така одбрани.

– За првиот Илинден во Крушево, за вториот со години и години во Пелинце, бидејќи не можевме да славиме на вистинското место каде што е основана современата македонска држава во Прохор Пчински и тука сега има една убава работа што веќе ја најавивме, рече Пендаровски.

За тоа дали таму ќе биде во посета или тоа ќе биде одбележување, Пендаровски посочи дека таму ќе биде наша црковно-државна делегација.

– Ќе биде посета, меѓутоа на манастирот. Ќе биде црковно-државна делегација од наша страна и иста таква од српска страна. Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, ќе ја предводи српската делегација, а јас во мојата делегација имам и министри и најверојатно двајца или тројца, ќе видиме, владици од Синодот на Македонската православна црква, појасни Пендаровски.

Шефот на државата посочи дека прашањето за честувањето на 2 Август во манастирот Прохор Пчински, го отворил во телефонски разговор со поглаварот на Српската православна црква по повод нормализирањето на односите меѓу двете цркви.

– Тогаш, во тој разговор го замолив и за 2 Август. Рано е уште, меѓутоа сакаме да го посетиме и чествуваме како што доликува местото каде што е формирана современата македонска држава… ми рече го имате мојот збор. Вчера разговарав уште еднаш со Порфириј, уште еднаш му се заблагодарив дека навистина го држи зборот, изјави Пендаровски.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...