PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Пентагон бара Индија да се откаже од воената соработка со Русија

Apr 23, 2022

[ad_1]

Фото Џон Кирби (твитер)
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Соединетите Американски Држави побараа од Индија и другите земји да ги напуштат заедничките одбранбени активности со Русија, објави Тајмс оф Индија, цитирајќи го портпаролот на американското Министерство за одбрана Џон Кирби.

– Јасно и ставивме до знаење на Индија и на другите земји дека не сакаме да се потпираат на Русија за нивните одбранбени програми – рече Кирби и додаде дека САД ја ценат воената соработка со Индија и бараат начини за дополнително зајакнување.

Претходно, САД ја предупредија Индија на „сериозни ризици“ доколку го зголеми купувањето нафта од Русија. Во спротивно, Индија може да се соочи со сериозни последици, велат смерикански претставници. Од 24 февруари, нафтените рафинерии во Индија го зголемија купувањето на руски суровини по намалени цени. Купувале 13 милиони барели месечно наспроти 16 милиони барели за цела мината година.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ