Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба.

Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет Рајдер, изјави дека не е точен извештајот на „Волстрит журнал“.

-Можам да ви кажам, врз основа на информациите што ги имаме, тоа не е точно, дека немаме информации дека Кина и Куба развиваат нов тип на шпионска станица, рече Рајдер на прес-конференција, пренесуваат британските медиуми.

„Волстрит журнал“ претходно објави дека Кина и Куба постигнале таен договор за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушкување на островот и дека објектот ќе се наоѓа на околу 100 милји од Флорида.

Весникот наведува дека тоа ќе им овозможи на кинеските разузнавачки служби да пресретнуваат електронски комуникации низ југоисточниот дел на САД, каде што се наоѓаат голем број воени бази.

Кина наводно се согласила да и плати на Куба неколку милијарди долари за да почне изградбата на станицата.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...