PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Пензиониран полициски службеник му се заканувал на министерот Спасовски

Apr 18, 2022

Скопското јавно обвинителство поведе постапка против пензиониран полициски службеник од Скопје кој му се заканувал на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој од својот мобилен телефон, се јавил во полициска станица во Центар со закана дека ќе биде убиен министерот за внатрешни работи, по што веднаш ја прекинал врската.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Откако бил идентификуван и лоциран, бил извршен претрес во неговиот дом, при што биле пронајдени еден карабин марка Ц3 со калибар 8Х57, пиштол марка „Чешка Зброевка“ со калибар 7,65мм, пиштол марка „Смит енд Весон“ модел 38/2, повеќе куршуми од различни калибри, еден пар лисици и телескопска палка.

Обвинителството соопшти дека пензионираниот полициски службеник и претходно е осудуван за други кривични дела и дека поради сериозноста на заканите е побаран притвор. ​​

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ