Перишиќ со два гола во продолженијата донесе трофеј од Копа Италија за Интер


Кевин де Брујне покажа дека е еден од најневеројатните фудбалери во Премиерлигата, постигнувајќи четири гола за да ги предводи Манчестер сити до 5:1 победа на гостувањето кај Вулверхемптон и јасно да му прати порака на својот иден клупски колега Ерлинг Халанд со копирање на неговата прослава.

Со победата, Сити се враќа на три поени пред Ливерпул на врвот на табелата, на само два меча пред крајот на сезоната.

Де Брујне го отвори резултатот уште во седмата минута, по што прославуваше во стилот на норвешкиот напаѓач, Халанд, но „волците“ одговорија само четири минути подоцна кога Лео Дондекер израмни на 1:1. Ова како да го мотириваше Белгиецот, кој го комплетираше својот хет-трик за 24 минути, постигнувајќи голови во 16. и 24. минута, пред во 55. минута да го даде и својот четврт гол. Рахим Стерлинг во 84. минута само го потврди убедливиот триумф.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ПРЕМИЕРЛИГА, 32.КОЛО

Вулверхемптон – Манчестер сити 1:5

Лестер – Норич 3:0

Вотфорд – Евертон 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...