Песков: Има уште време „непријателските“ земји да го прифатат плаќањето за гас во рубли

Русија наведува дека добиле оперативни информации за „страшни провокации што Киев ги подготвува за Велигден“, изјави генерал-полковник Михаил Мизинцев, шеф на Националниот центар за одбранбена контрола на Руската Федерација.

– Киевскиот режим со поддршка на голем број западни земји ја завршува подготовката на софистицирани монструозни провокации со бројни жртви во регионите Запорожје, Николаев, Одеса, Суми и Харков. Во овие региони, вечерта на Велигден (24 април) е планирано да се пука со минофрлачи во православните храмови, а потоа да се обвини руската војска за масакрирање на цивили – рече Мизинчев.

Тој наведе дека за таа цел се формирани повеќе од 70 мобилни групи од редовите на националистичките баталјони во комбиња и теренски возила опремени со таканаречени „скитнички минофрлачи“ со задача да гаѓаат православни цркви во велигденската ноќ.

– И тогаш ќе обвинат руски војници за масакрирање на цивили на овој свет празник за верниците – додаде генералот.

Според Мизинцев, „Киев планира да привлече голем број новинари од западните новински агенции да снимаат наводни“ руски злосторства „и веднаш цинично да шират лажни вести“.

– Претстојните провокации на украинските власти ја покажуваат нивната целосна рамнодушност кон судбината на сопствените граѓани – рече тој.

– Однапред ги предупредуваме земјите од цивилизираниот Запад, на чело со САД, дека Руската Федерација има оперативна база на докази за претстојните страшни злосторства на режимот во Киев. „Ги повикуваме Обединетите нации, ОБСЕ, Меѓународниот комитет на Црвениот крст и другите меѓународни организации веднаш да влијаат на режимот во Киев за да се спречи оваа нехумана провокација, која ги игнорира сите морални норми и меѓународното хуманитарно право“, рече Мизинцев.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...