Песков: Прославата на Денот на победата ќе се одржи како и досега, со парада на Црвениот плоштад


Фото: Кремљ

Прославата на Денот на победата на 9 мај ќе биде организирана како и досега, имајќи предвид дека тоа е свет празник за нашата земја, а составот на учесниците на парадата на Црвениот плоштад ќе го одреди руското Министерство за одбрана, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Празнувањето ќе го организираме како и досега. Тоа е најсветиот празник во нашата земја, тој беше и ќе биде свет празник за сите – истакна Песков, одговарајќи на прашања на новинарите на брифингот.

На прашањето дали војниците од самопрогласените „Народна република Доњецк“ и „Народна република Луганск“ и „новата руска армија од фронтот“ ќе учествуваат на парадата, тој одговори дека Кремљ не го знае составот на парадата на Црвениот плоштад, а списокот ќе го утврди Министерството за одбрана, кое навремено ќе обезбеди информација.

ТОП ВЕСТИ

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...

Џафери се сретна со специјалниот пратеник Амербајев од Азербејџан

На средбата со специјалниот пратеник на претседателот на Азербејџан, Ечин Амербајев, претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, од име на Собранието и од...

Земјотрес од 4,8 степени регистриран во Грција

– Земјотрес со јачина од 4,8 степени беше регистриран кусо по 15. 30 часот по локално време, во близина на грчкиот град Аталанти на околу...