Петков: Некои од барањата се многу тешки за прифаќање за С.Македонија


Кирил Петков учествуваше на редовниот состанок на Европскиот совет и на состанокот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. По средбата тој за медиумите изјави:

„Некои од барањата поврзани со францускиот предлог се многу тешки за прифаќање на Република Северна Македонија. Но, она што стана јасно е дека тоа веќе не се само барања на Софија, туку барања на Европа. Односно, ние можевме да објасниме причините зошто овие работи што ги сакаме мора да се случат“.

Петков призна дека имало многу тешки разговори, но јасно стави до знаење дека одлуката за укинување на ветото на северна Македонија е на бугарскиот парламент.

„Додека нема одлука на бугарскиот парламент, јас сам, ниту владата нема да го смениме бугарскиот став“, ја повтори својата теза Петков.

„Бугарскиот парламент сега мора да расправа и да одлучи за тезата. Тешка задача ќе биде Република Северна Македонија, која ќе мора да ги прифати нашите барања за да продолжи напред“, рече премиерот во оставка.Source link

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...