Петков се надева дека воената помош за Украина ќе помине во бугарскиот парламент


Кирил Петков (лево) и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба/Фото: Влада на Бугарија

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска изјави дека се надева оти парламентот во Софија следната недела ќе донесе одлука за испраќање воена помош за Украина.

– Не можеме да бидеме рамнодушни. Не можеме да кажеме дека ова е украински проблем, не можеме да кажеме дека некои луѓе умираат без да се интересираат за тоа – изјави Петков за време на посетата на украинскиот град Бородјанка.

Бугарија изнајде итар начин како да се држи настрана од вооружувањето на Украина

Тој го критикуваше аргументот на некои политичари во Бугарија кои тврдат дека неиспраќањето воена помош за Украина ќе придонесе за побрз мир.

– Ако ова е цената на мирот, ако руската држава продолжи да пука и никој не може да се одбрани, дали е ова мирот што го сакаме? – додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...