Петков: Ветото ќе го поместиме, но не го укинуваме

По синоќешниот силен земјотрес, тлото во Херцеговина се уште мирува, а жителите и локалните власти од раните утрински часови ја анализираат состојбата на терен.

Во Столац, во чија близина бил епицентарот на земјотресот, причинета е помала материјална штета на куќите, а најмногу се работи за оштетувања на фасадите.

Покрај материјалната штета на објектите, во земјотресот во Столац загина едно лице, додека неколку се здобиле со полесни повреди, пренесува Кликс.

На подрачјето на Мостар, припадниците на противпожарната служба имале само една интервенција, веднаш по земјотресот, кога се урнал оџакот.

Одрони имало и на патиштата кои водат кон Херцеговина, особено на патиштата кон Столац и Невесиње. Одронот е на патните правци Столац – Мостар, Столац – Неум, Столац – Љубиње и Столац – Берковиќи.

Шефот на противпожарната служба во Чапљина, Мате Јурковиќ изјави дека пожарникарите од синоќа имале повеќе од 60 интервенции.

– Сите екипи се на терен и се санира она што може да се поправи. Оштетени се многу куќи и згради, паднаа оџаци. Оштетено е основното училиште во центарот на градот – изјави Јурковиќ.

Според локалните власти, членови на Штабот за вонредни ситуации го посетиле подрачјето на Невесиње, каде што не биле забележани оштетувања на станбени згради.

За разлика од Невесиње, во Љубиње е забележана поголема материјална штета. Оштетени се куќи, станбени згради, како и општинската зграда.

Земјотресот го почувствувале и жителите на Требиње, зад кои исто така е непроспиена ноќ.

Началникот на Штабот за вонредни ситуации на градот Требиње, Стеван Бекан за РТРС изјави дека повеќето од граѓаните цела ноќ ја поминале на нозе, но најважно е дека нема повредени.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...