Петков за темата Македонија: Радев да не филозофира, туку да го свика Советот за национална безбедност


Бугарскиот премиер Кирил Петков информира дека неговата партија „Продолжуваме со промените“ (ПП) секој ден ќе свикува комисија на тема С. Македонија со идеја да го слушне тамошното Министерство за надворешни работи.

„Борисов денеска рече дека дава 59 пратеници и истовремено ја блокира комисијата на Народното собрание да донесе одлука. Ова е причината зошто не сакам да коалицирам со него. Тоа се гнасни чекори. Ветив на луѓе дека оваа одлука ќе биде однесена во Народното собрание“, рече Петков.

„ПП ќе предложи да има комисија секој ден“, повтори премиерот.

Петков остро зборуваше и за претседателот на Бугарија, Румен Радев: „Консултативниот совет за национална безбедност е единствениот формат во кој се здружуваат власта, опозицијата и службите. Наместо да филозофира, треба да не свика сите. Ако не не свика, не треба да зборува за темата“, рече Петков.Source link

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...