Петровска почнува консултации за продолжување на трансформација на системот за одбрана

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска ќе одржи средба со претставници на невладините и тинк-тенк организации со што ќе почне широки консултации во процесот на трансформација на системот за одбрана кој продолжува по членство на земјата во НАТО за зајакнување на одбранбените способности во периодот 2022-2031 година, најави Министерството за одбрана.

Целта е преку дијалог со граѓанските организации да се постави основа за користење на ресурсите во креирањето на јавни политики од областа на одбраната, безбедноста и евроатланските интеграции, при тоа да се изгради платформа со претставници на невладините организации и академската заедница.

Од МО истакнуваат дека експертизата, студиите и анализите на невладините здруженија и тинк-танк организациите имаат непроценливо значење за Министерството за одбрана и Армијата во градење на општествениот дискурс и тоа треба да се искористи со остварување на главниот приоритет преку безбедни граѓани до сигурна иднина на државата.

Се очекува учесниците да ги споделат своите видувања и да иницираат проектни активности и механизми за вклучување на нивната експертиза во процесите кои ги спроведува ресорното Министерство.

-Министерството за одбрана посебно ќе се заложи да обезбеди поддршка од одделот за јавна дипломатија и фондот Наука за мир на Северноатлантската алијанса во утврдување на потребите и приоритетните области за кои преку јавните повици може да се обезбеди финансирање од НАТО на проекти за невладините и тинк-тенк организации во зајакнување на граѓанската и цивилна контрола на системот на одбрана и Армијата, борбата против лажните вести, хибридните закани, креирањето на јавни политики за одбраната и друго, инфрмира МО.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...