Петровска: Преспанскиот договор нема да се менува и при промена на власта во Македонија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска тврди дека Преспанскиот договор, со кој соседот на Грција беше прекрстен со додавање на „Северна“ во името, нема да се менува и при промена на власта во Македонија.

Овој договор беше означен како едно од најзначајните достигнувања на Балканот во изминатите децении и јас сум убедена дека, настрана политиката, сите политички партии, кога ќе бидат во позиција да ја претставуваат владата и државата, ќе се држат до договореното и потпишаното, изјави таа за грчкиот весник „Катимерини“ на економскиот форум „Делфи“.

Зборувајќи за македонското членство во НАТО што го овозможи токму договорот од Нивици, Петровска смета дека тоа претставува штит против ширењето на украинската криза во Западен Балкан.

Гледајќи од денешна перспектива, членството во НАТО за земјите од Балканот е, сосема веројатно, најдобриот начин да се гарантира дека нестабилностите во Источна Европа нема да се прелеат во нашиот регион“, рече таа, нагласувајќи дека членството на Македонија во НАТО „е од корист за Алијансата како целина, за поединечните сојузници, но најмногу за мирот, безбедноста и стабилноста на земјата и регионот.

Петровска, исто така, истакна дека сите сојузници на НАТО се согласни оти Алијансата мора да го засили своето присуство на источното крило.

Тоа е неопходно и барано од новата безбедносна ситуација на европскиот континент“, додаде таа, истакнувајќи дека зајакнатото пријателство со Грција по потпишувањето на договорот од Преспа отворило неограничени можности за соработка, особено во областа на одбраната.

Одговорноста за безбедноста на нашето небо ја префрливме на сојузник, но тоа го направивме со чиста совест, уверени во капацитетот на вооружените сили на Грција и подготвеноста за заштита на соседната сојузничка земја, нагласи Петровска во интервјуто за „Катимерини“.

ТОП ВЕСТИ

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...