Платини го тужи поранешниот соработник, а сега претседател на ФИФА, Инфантино

Шефот на Ферари, Матија Биното, ги отфрли тврдењата дека неговиот тим, едноставно, ја искористиле ситуацијата минатата сезона за да имаат побрз развој на болидот за 2022, кој има одличен старт на сезоната.

Ферари оствари 1-2 победа на првата трка во Бахреин со Шарл Леклер и Карлос Саинс Јуниор за во Саудиска Арабија да го освојат второто и третото место по возбудливата битка на Леклер со Макс Ферстапен. Како резултат на ова, Леклер има 12 поени предност пред Саинс во пласман на возачи, а Скудерија дури 40 поени предност пред Мерцедес.

Многумина сметаат дека Ферари е во ваква позиција бидејќи не го развиваше болидот за 2021 додека Мерцедес и Ред бул беа вклучени во борба за титулата. Биното не го прифаќа тоа.

„Не, тоа е целосно грешна претпоставка. Според правилата, сите добија дозвола да работат во воздушниот тунел и симулаторот на 1 јануари 2021. Ние можеби се фокусиравме повеќе на 2022, но сите имаа идентична стартна позиција. Едноставно, завршивме подобра работа. Но, не мислам дека имаме огромна предност пред другите. Ќе стане појасно по првите пет-шест трки“, вели Биното.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...