Пленковиќ ја отфрли тезата на Брнабиќ дека Хрватска е етнички исчистена држава


Фото: Твитер

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска ја отфрли тезата на српскаат премиерка Ана Брнабиќ дека Хрватска е етнички исчистена држава, изјавувајќи дека претставници на националните малцинства седат во хрватската Влада и парламент.

-Тезата дека Хрватска е етнички исчистена е смешна. Да бевме етнички чисти, тогаш припадниците на националните малцинства немаше да бидат ниту во парламентот, ниту во владата, ниту пак ќе бидат дел од интегрираниот општествен живот-рече Пленковиќ запрашан да ја коментира изјавата на српската премиерка.

Брнабиќ на една српска телевизија изјави дека Хрватска е етнички исчистена, дека денеска во Европа нема етнички почиста држава од Хрватска.

-Ние сме сериозна членка на ЕУ која се грижи за човековите и малцинските права. Водиме политика на инклузија, толеранција, секој да живее добро. На крајот на краиштата, тоа е политика на помирување, но пред се преку вистината, бидејќи без вистината тешко можеме да одиме напред на здрави темели по големосрпската агресија-рече Пленковиќ.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...