Пленковиќ до Милановиќ: Блокирај кога си фраер


Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го повика претседателот Зоран Милановиќ да го блокира приемот на Финска и Шведска во НАТО, кога, како што рече, тој веќе седи на самитите на НАТО и не чека тоа да го стори хрватскиот парламент.

„ Нека блокира тој веднаш, како некој што седи на самити на НАТО, зошто го остава парламентот да го направи тоа кога е фраер“, изјави синоќа Пленковиќ, пренесува Хина.

Тој тврди дека Милановиќ би ја пропуштил темата на претстојниот самит во Мадрид, но потоа ќе побарал од парламентот да го стори тоа.

Милановиќ вчера изјави дека Финска и Шведска не можат да влезат во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ и дека дотогаш хрватскиот парламент „не смее да ратификува ничиј пристап во Алијансата“.

Тој рече и дека може да се разговара за влез на Финска и Шведска во НАТО, но, како што наведе, тоа е „опасна авантура“.

Текстот Пленковиќ до Милановиќ: Блокирај кога си фраер е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...