Плевнелиев: Владата на Петков направи хаос во случајот со Северна Македонија

Владата на премиерот Кирил Петков направи хаос во надворешната политика, особено во случајот со РС Македонија, економијата и владата. Ова го изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев.

Тој рече дека на чело на државата се некои случајни луѓе кои се водени од омраза.

„Влегоа во институциите и почнаа да го бришат успехот на надворешната политика и економијата. Секаде гледаме уривање, нема изградба“, изјави Плевнелиев.

Поранешниот претседател ја коментираше и изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска, која вчера рече дека има сериозни несогласувања меѓу Министерството за надворешни работи и надворешнополитичкиот тим на премиерот Кирил Петков за прашањето за евроинтеграциите и преговорите со Македонија.

„Не е чесно од страна на Владата, со оглед на тоа што има консензус во општеството и одлука на парламентот, да се делува задкулисно во однос на Северна Македонија. Доказ за тоа е што Генчовска не знае што прават премиерот и неговите советници“, категоричен е Плевнелиев.

Тој нагласи дека политиката за Северна Македонија треба да се стави на маса, а не да одлучуваат некои советници.

„ЕУ е унија на вредности. И ако овие вредности се владеење на правото и човекови права, Бугарија мора да добие гаранции дека мора да се почитуваат Договорот за пријателство и добрососедство, како и правата на граѓаните“, рече ексретседателот.

За работата на Мешовитата комисија за историски прашања, за која Петков тврдеше дека постигнала значителен напредок, Плевнелиев рече: „Прогрес ќе има само кога ќе видиме некаква промена во нивните учебници. Тоа воопшто не се случи“.

Тој, исто така, не ја исклучи можноста дека премиерот Петков дал некакви ветувања за брзо започнување на преговорите за Македонија со ЕУ без исполнување на условите на Бугарија.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...