ПМФ во Загреб воведува рестрикции на електричната енергија

Природно математичкиот факултет во Загреб најверојатно е првата институција во Хрватска што воведува рестрикции на електричната енергија со ограничена температура за ладење на простории на најмногу 25 степени, што ќе им заштеди 20 отсто струја, пишува денеска Јутарњи лист.   Оттаму сметаат дека не треба да се чека ниту Европската комисија, ниту хрватската Влада, за рационално да се троши енергијата. Одлуката за ограничување на температурата за разладување на просториите ја донесе факултетскиот колегиум уште во мај. Потсетување им е испратено на сите вработени на 27 јуни, кога почна првиот топлотен бран. Притоа, факултетот ја финансираше изработката на елаборат за поставување фотоволтаични централи на крововите на зградите на математичкиот, физичкиот и на геофизичкиот отсек, со вкупна моќност од 192 киловолти. Како што се појаснува, за две недели ќе се распише тендер за изведување на тие работи.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...