По 6 години, Бијонсе го објави својот нов албум

Фановите и критичарите со воодушевување го примија долгоочекуваниот нов албум на Бијонсе, насловен „Ренесанса“ (Renaissance), нејзино прво соло издание по шест години пауза. На албумот со 16 песни во денс стил има и соработки со имиња како Дрејк, Скрилекс и Грејс Џонс.

Бијонсе вели дека „Ренесанса“ е првиот дел од планирана трилогија.

„Триделниот проект беше снимен за период од три години за време на пандемијата. Мојата намера беше да создадам сигурно место, ослободено од перфекционизам и претерано размислување“, вели Бијонсе.

Beyoncé is coming. New album 'Renaissance' dropping in July.

Многумина ја пофалија структурата на албумот, на кој песните се надоврзуваат една на друга како да е клупски микс.

„Албумот е посвета на две музички форми: крајот на 1980-ите и хаус и диско сцената од почетокот на 1990-ите. Овие песни ќе ги полнат клупските подиуми во следните години“, напиша „Телеграф“.

Други критичари кажаа дека албумот е како бесконечна забава и дека има жестока клупска енергија.

Доаѓањето на „Ренесанса“ беше невообичаено долго за стандардите на Бијонсе. Откако изненадувачки ги објави претходни два албума во 2013 и 2016, новиот беше најавен со сингл уште пред шест недели.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...