По две години Нов Зеланд дозволи влез за странци во земјата

Нов Зеланд дозволи влез за странци, две години откако беше затворена поради пандемијата на коронавирусот. Дозволено е и вкотвување на бродови за крстарење.

Границите на Нов Зеланд почнаа повторно да се отвораат во февруари годинава, прво за граѓаните на Нов Зеланд, а потоа ограничувањата беа постепено ублажувани.

Процесот на целосно отворање заврши вчера, а дозволен е влез и за оние посетители на кои им е потребна виза, како и на оние со студенски визи. Дозволено е вкотвување на бродови и на странски јахти.

Посетителите треба да бидат вакцинирани против ковид-19, и два пати да бидат тестирани при пристигнувањето во Нов Зеланд.

Вратете го видот на која било возраст со овој метод…

Премиерката Џасинда Ардерн рече дека завршувањето на постепеното отворање на границите е огромен успех.

„ „Тоа беше постепен и внимателен процес од наша страна од февруари бидејќи ние, заедно со остатокот од светот, продолжуваме да се справуваме со жива глобална пандемија додека сакаме нашиот народ да биде безбеден“, рече Ардерн.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...