Победа ги дели Атланта и Њу Орлеанс од пласман во плејофот


Двата англиски фаворити, Манчестер сити и Ливерпул се пласираа во полуфиналето на Лигата на шампионите, продолжувајќи ја трката која ја водат цела сезона.

Сити по тешката 1:0 победа над Атлетико во Манчестер, на „Ванда Метрополитано“ остана непоразен и 0:0 им беа доволни за пласман меѓу четирите најдобри, додека Ливерпул по 3:1 гостинската победа кај Бенфика, одиграа воззбудливо 3:3 реми со Португалците и го запечатија својот пласман.

Атлетико не беше толку дефанзивно расположен како на првиот меч, и имаше свои шанси, посебно преку Антоан Гризман, додека Сити можеа рано да стигнат до водство, кога Илкај Гундоган ја погоди стативата. Атле посебно притисна во почетокот на второто полувреме, но немаа среќа да стигнат до голот на Едерсон.

Нервозата и нетрпеливоста меѓу двете екипи експлодираше во финишот на мечот, кога Фелипе го фаулираше Фил Фоден, а Стефан Савиќ се обиде да го крене Англичанецот и да го изнесе надвор од теренот. По ова се случи општа мешаница на теренот, Савиќ заврши со жолт, а Фелипе со црвен картон.

Во Ливерпул пак, за разлика од Мадрид, имаше многу голови. Ибрахима Конате во 21. минута од мечот го постигна својот втор гол против Бенфика за водство на „црвените“, за Бенфика да израмни преку Гонсало Рамос во 32. минута. Роберто Фирмино „удри“ двапати во 55. и 65. минута за 3:1 водство на домаќините, пред Бенфика во 73. минута да намали преку Роман Јаремчук, а во 82. минута, талентираниот Уругваец Дарвин Нуњез израмни на 3:3.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, РЕВАНШ

Атлетико Мадрид – Манчестер сити 0:0, прв меч 0:1, вкупно 0:1

Ливерпул – Бенфика 3:3, прв меч 3:1, вкупно 6:4

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/2 ФИНАЛЕ

Манчестер сити – Реал Мадрид

Ливерпул – Вилјареал

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...