Победите не креваат – Македонија на 67. место според ФИФА


По двете убедливи победи над Ерменија и Исланд во квалификациите за Светското првенство во Катар во 2022, македонската фудбалска репрезентација скокна седум места на ФИФА ранкинг листата, и сега сме 67. репрезентација во светот, поминувајќи ги Црна Гора, Бугарија меѓу другите репрезентации.

Белгија останува најдоброрангирана репрезентација на светот пред Бразил и Франција, додека слабата форма на европските шампиони Италија им донесе пад на шестото место, и сега пред нив се Англичаните и Аргентинците. Во топ десет уште се Шпанија, Португалија, Данска и Холандија.

Од поранешната Југославија, Хрватите се на 15. место, Србија е 23-та, БиХ е а 61 место, Словенија е 65., Албанија на 66. место, додека Косово е на 111. место.

Фото: ФФМ

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...