Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе трае до 29 октомври. Од утре еден час ќе се будиме порано. Сања Ѓореѓева експерт за спиење објаснува дека летното сметање на времето не е така добар пријател за нашето здравје и најправилно е зимскиото или нормалното сметање на времето. Прилагодувањето е потешкo, бидејќи нашиот биоритам не познава менување на стрелки на часовник.

„Многу е важно овие денови да спиеме седум часа бидејќи ќе ни помогне да го надминеме уморот и истоа така утре луѓето да имаат помирен ден со цел да имаат подобро прилагодување. Истражувањата покажале дека во првиот понеделник по менувањето на времето има најмногу сообраќајни несречи и затоа граѓаните треба да се внимателни“, вели Сања Ѓорѓева, експерт за спиење.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...