Почнува Минхенската конференција – за прв пат без учество на Русија

За прв пат од 1991 година денеска без официјално учество на Русија ќе започне Минхенската безбедносна конференција, а една од главните теми ќе биде, покрај тензиите меѓу Москва и Киев, и ситуацијата на Западен Балкан.

Претседавачот на Минхенската безбедносна конференција, Волфганг Ишингер, кој на крајот на годинава се повлекува од оваа функција, оцени дека отсуството на делегацијата од Русија е грешка. Тој нагласи дека никој не и се заканува на Русија.

Меѓу бројните учесници на собирот, кој по паузата поради пандемијата повторно ќе се одржи „во живо“, се и потпретседателката на САД Камала Харис, министерот за надворешни работи на САД Ентони Блинкен и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Конференцијата ќе ја отвори генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

На тридневниот собир ќе учествуваат околу 30 шефови на држави и влади, како и повеќе од 80 министри.

Според востановената традиција, конференцијата што се одржува во хотелот „Бајрисшер Хоф“ ќе се одржи со почитување на епидемиолошките мерки, а наместо вообичаените 2.000 учесници, годинава ќе присуствуваат 600 лица, кои мора да бидат вакцинирани и да направат ПЦР тест.

Во фокусот на конференцијата ќе бидат украинскиот конфликт, нуклеарниот договор со Иран и ситуацијата на Западен Балкан.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...