Подољак: ЕУ и САД да имаат ирационален страв од Русија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека веќе не се водат разговори со Грција.

Дијалогот меѓу Анкара и Атина повторно е закочен по обновувањето на разговорите минатата година по половина деценија пауза за споровите во Медитеранот. Реџеп Таип Ердоган смета дека разговорите со грчкиот премиер постигнале мал напредок, пренесува „Ројтерс“.

Минатата недела претседателот на Турција изјави дека грчкиот премиер „повеќе не постои“ за него, обвинувајќи го Кирјакос Мицотакис дека се обидел да ја блокира продажбата на борбени авиони Ф-16 на Турција за време на неговата посета на САД.

Турција и Грција, и двајцата сојузници во НАТО, долго време се во конфликт за голем број прашања како што се поморските граници, големината на нивните континентални појаси, воздушниот простор и етнички поделениот Кипар, потсетува британската агенција.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...