Подољак: Русите брзо се повлекуваат од Киев и Чернихив

Девет членки на ЕУ и Шенген зоната целосно ги укинаа мерките за ковид за влез во земјата.

Еден број го олеснил режимот за влез, а останатите ги задржале мерките за одредени категории патници, покажуваат податоците на порталот „Шенгенвизаинфо њуз“.

Така, Данска, Унгарија, Исланд, Ирска, Норвешка, Полска, Романија, Словенија и Шведска ги укинаа сите мерки за влез на сите патници во земјата.

Чешка, Летонија и Холандија ги укинаа ограничувањата за Ковид-19 за влез само за патници од земјите на ЕУ и членки на Европската економска област (ЕЕА).

Австрија, Белгија, Кипар, Естонија, Финска, Франција, Хрватска, Германија, Грција, Литванија, Малта, Португалија, Словачка и Шпанија ги задржаа мерките за влез во земјата.

Оние кои сакаат да влезат во Австрија, на пример, мора да покажуваат валиден сертификат за вакцинација, прележан Ковид-19 или негативен тест. Истите правила важат за влез во Белгија, Бугарија, Хрватска, Германија …

Кипар, на пример, е уште построг и во земјата ги пушта без никакви ограничувања, вакцинираните и оние кои го прележале вирусот, додека другите патници, доколку нивната земја е на таканаречената зелена листа, можат да влезат со негативен тест, а на оние кои пристигнуваат од држава која е на црвената листа, потребен им е дополнителен тест при пристигнувањето.

Естонија го задржа правилото дека само вакцинираните и оние кои го прележале коронавирусот можат да влезат во земјата без карантин или без обврска таму да се тестираат.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...