Погоден аеродромот во Одеса, пистата е неупотреблива


Во интервју за магазинот „Тајм“, украинскиот претседател Володимир Зеленски открил дека руските војници двапати се обиделе да упаднат во претседателскиот комплекс.

Зеленски кажал дека руските сили биле на чекор од негово заробување или убиство во првите часови од руската инвазија на Украина.

Зборувајќи со новинарот Симон Шустер, кој поминал две недели во претседателскиот комплекс во Киев, Зеленски ги опишал руските војници кои биле на работ да го најдат него и неговото семејство додека се обидувале да го заземат претседателскиот комплекс во Киев на првиот ден од конфликтот.

По почетокот на бомбашкиот напад, тој и неговата сопруга Олена Зеленска отишле да им кажат на ќерката (17) и синот (9) да се подготват да избегаат од дома.

„Ги разбудивме. Беше гласно, имаше експлозии“, изјавил тој за „Тајм“.

Украинската армија му кажала на Зеленски дека руски ударни тимови пристигнале во Киев со падобран за да го убијат или заробат него и неговото семејство.

„Пред таа вечер такви работи гледавме само на филмови“, изјавил за магазинот Андриј Јермак, шеф на неговиот кабинет.

Престрелките избувнаа околу населбата каде што се наоѓа претседателскиот комплекс првата ноќ од војната, пишува Шустер.

Стражарите во кругот ги исклучиле светлата и донеле панцири и автомати за Зеленски и десетина негови соучесници, наведува тој во написот.

Еден од ретките функционери кои знаеле да користат оружје бил Алексеј Арестович, ветеран на украинската воена разузнавачка служба.

„Тоа беше апсолутно лудило. Донесовме автоматско оружје за сите“, кажал Арестовиќ.

„Руските војници двапати се обидоа да упаднат во комплексот додека семејството на Зеленски сè уште беше внатре. Следната ноќ, откако ги одби понудите за евакуација – вклучително и онаа на американските и британските сили што ќе му овозможат да воспостави влада во егзил, Зеленски излезе во дворот за да ја сними веќе познатата видео порака на својот телефон“, изјавил тој во интервју за магазинот „Тајм“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...