Покетино: Мбапе не го смисли проектот на ПСЖ во кој немаше место за мене


Поранешниот тренер на ПСЖ, Маурисио Покетино истакна дека Килијан Мбапе не бил тој кој барал негово заминување.

Медиумите шпекулираа дека одличниот напаѓач кој неодамна го продолжи договорот со ПСЖ бил иницијатор Аргентинецот да ја напушти клупата на шампионот на Франција.

Меѓутоа Покетино тие информации ги демантираше и порача дека одлуката за негово заминување е само одлука на челниците на клубот.

„ПСЖ направи се за да го задржи Мбапе и јас секако се согласував со таквата одлука. Станува збор за еден од најдобрите играчи во светот. Меѓутоа, тој не го смисли новиот проект во кој немаше место за мене. Одлуката ја донесоа тие кои го водат клубот, а не Мбапе“, изјави Покетино.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...