Покренато обвинение за осуммина за смртта на Диего Марадона


Обвинителството на Аргентина по 15 месеци истрага покрена обвинение против осум лица за смртта на легендарниот фудбалер Диего Марадона. Тие се товарат за убиство со умисла.

Марадона почина на 25 ноември 2020 година од срцев удар, само еден месец откако наполни 60 години и излезе од болница, но деталната истрага покажала дека се работи за смрт од небрежност и лоша здравствена нега. Задолжените за здравствената нега на легендарниот фудбалер не ја вршеле добро својата работа.

Неврохирургот Леополдо Луке, психијатарот Агустина Косачов, психологот Карлос Дијаз, директорот на швајцарското здравствено осигурување Ненси Форлини, здравствениот координатор Маријано Перони, како и медицинските сестри Рикардон Алмирон и Дахиана Мадрид се меѓу обвинетите. На нив им се заканува затворска казна од 5 до 25 години.

Тие „непромислено и небрежно постапувале со што го зголемиле ризикот за пациентот до кобниот настан, кој можел да се избегне“.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...