Полициските специјалци влегоа во Штрпце


Косово

Во акцијата на специјалната косовска полиција, која почна вчераутро во 6 часот, во претежно српскиот град Штрпце, се уапсени 10 лица за кои постојат сомневања дека извршиле кривични дела земање поткуп, давање поткуп и злоупотреба на службената положба. Меѓу уапсените е и поранешниот градоначалник на Штрпце, Братислав Николиќ.
Специјалните единици на косовската полиција ја спроведоа обемната акција во Штрпце, а главниот обвинител на Основното обвинителство во Урошевац, Шукри Јашари, потврдувајќи ја акцијата, претходно соопшти дека „во тек е истрага за злоупотреба на службената положба“. Цел на акцијата, изведена по налог на Основното јавно обвинителство во Урошевац, била расветлување на кривични дела во врска со нелегални градби во Брезовица, на Шар Планина.
Слична акција се спроведе и на подрачјето на Приштина, пренесоа косовските портали, повикувајќи се на портпаролот на полицијата за регионот на Приштина, Даут Хоџа.
– Полицијата е во постапка на полициска акција во регионот на Урошевац и на Приштина и засега не можеме да дадеме други информации. По операцијата ќе бидете информирани за други детали – изјавил Хоџа.
Покрај Николиќ, уапсени се и директорот на Управата за урбанизам и други општински службеници, како и сопственици на неколку претпријатија.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...