Политички игри со цените на бензините!


Словенија

Цените на нафтените деривати во Словенија достигнаа рекордно ниво, па литар бензин на пумпите чини 1,617 евро, а дизел 1,817, додека на пумпите на автопатите цените се и повисоки.
Идниот премиер Роберт Голоб ги обвини дистрибутерите на нафтените деривати за картелско договарање при зголемувањето на малопродажните цени, што го овозможила Владата во заминување на Јанез Јанша. Според Голоб, од политички причини не ги продолжи лимитираните цени, кои беа во сила до средината на март.
– Владата на Јанша со одлуката за прекин на регулираните цени на горивата се одмаздува за поразот на изборите – изјави Голоб.
Тој изрази огорчување од одлуката на дистрибутерите, кои веднаш штом станало јасно дека Владата на Јанша нема да продолжи со ограничувањето на цените на горивата, побрзале со големо поскапување, при што разликите во цените меѓу дистрибутерите се минимални, што сугерира дека се договарале.
Голоб најави дека неговата партија, ако таквиот тренд продолжи, ќе ја повика Агенцијата за пазарна конкуренција да преземе мерки против таквото однесување на пазарот.

Подготвил: Митко Јовановски

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...