Половина век без одговори за падот на авионот на ЈАТ што го преживеа само Весна Вуловиќ


Весна Вуловиќ: Фото: Архива на ЈАТ

Авионот на сега непостоечката компанија Југословенски аеротранспорт (ЈАТ) во кој беа 23 патника и пет-члена посада, на летот 367 од Стокхолм за Белград, преку Копенхаген и Загреб, полета пред точно половина век (на 26 јануари 1972 година), но никогаш не стигна до крајната дестинација, пишува „Би-би-си“ на српски јазик.

Бомбата која до денес непознатите сторители ја поставиле во авионот, експлодирала над тогашна Чехословачка, додека леталото било на височина од 10 илјади метри. Несреќата ја преживеа само стјуардесата Весна Вуловиќ.

Остатоци од авионот на ЈАТ/Фото: Архива на ЈАТ

– Имаше случаи во кои луѓе преживеаја падови од големи височини, како што се советските и британските авијатичари во текот на Втората светска војна, но некој да преживее пад од 10 илјади метри… Таквиот факт и понатаму е неверојатен – наведува Илија Кукобат, воздухопловен историчар во изјава за „Би-би-си“.

Весна Вуловиќ се спасила бидејќи се наоѓала во задниот дел од авионот, кој останал релативно сочуван. Авионот на ЈАТ паднал во атарот на селото Српска Каменица во денешна Чешка, а Вуловиќ била пронајдена од тамошен шумар. Стјуардесата по несреќата неколку дена била во кома, а поради повредите останала парализирана од половината надолу. Благодарение на чешките лекари и операцијата во Прага, Вуловиќ повторно проодела девет месеци по падот. Нејзиното искуство токму затоа предизвика големо внимание во светската јавност. Педесет години по несреќата, на веб-страницата на „Гинисовата книга на рекорди“ и натаму стои нејзиното име, како личност која преживеала пад од најголема височина во историјата. Вуловиќ починала во 2016 година.

Весна Вуловиќ закрепнува во болница/Фото: Принт-скрин

Истрагата водена во тогашна Чехословачка, за чие учество биле повикани и југословенските истражители, покажала дека експлозијата е причина за падот на авионот. До падот на авионот дошло до експлозија на куфер што бил наслонет на преграден ѕид на првиот багажник, како што пред десет години изјави за белградска „Политика“ Златко Вереш, тогашниот начелник на југословенската Контрола на летање и експерт за авионски несреќи. Вереш и Кукобат истакнуваат дека постоеле повеќе различни мислења за несреќата, но ги отфрлаат повеќето како теории на заговор.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...