Полска испратила над 200 тенкови како помош за Украина


Украинската државна обвинителка Ирина Венедиктова денеска изјави дека нејзината канцеларија отвора нови случаи против припадниците на руските сили кои наводно извршиле воени злосторства, со вкупно 9.158 кривични предмети.

„Веќе идентификувавме конкретни воени злосторници“, рече Венедиктова, а пренесе Си-ен-ен.

„Во регионот на Киев, на пример, има 15 луѓе, од кои 10 се во Буча. Ги сметаме за одговорни за тортура, силување и грабеж“, изјави државната обвинителка на Украина.

Минатата недела, украинските обвинители именуваа десет руски војници осомничени за воени злосторства во Буча.

Во врска со идентификацијата на жртвите во Буча, Венедиктова рече дека некои тела не може да се идентификуваат и дека се земаат примероци од ДНК.

„За жал, секој ден имаме основа да отвораме нови случаи: страдање на цивили, бомбардирање, депортација на нашите граѓани и деца на окупираните територии и на територијата на државата агресор итн.“, објасни таа.

Венедиктова рече дека случаите се однесуваат на регионите Киев, Чернигов и Суми, додавајќи дека Украина добила меѓународна помош во нејзините истраги.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...