Поплавите на Флорида – уништени патишта, заглавени возила, не се препорачува патување


Началникот на Генералштабот на албанските вооружени сили Бајрам Бегај е избран за претседател на Албанија, пренесува Франс прес.

Генерал Бегај (55) беше предложен од социјалистичкото мнозинство на премиерот Еди Рама. Тој беше избран во четвртиот круг гласање, за кое беше потребно апсолутно мнозинство, по три неуспешни круга во кои беше потребно квалификувано мнозинство од 84 гласа во парламентот со 140 пратеници.

За неговата кандидатура гласаа 78 пратеници.

Бегај ќе го наследи Илир Мета, жесток критичар на владата, кој ќе се повлече на 24 јули. Мандатот на Бајрам Бегај ќе биде пет години.

Бегај дипломирал медицина, станал активен воен офицер во 1998 година и бил на различни високи позиции во албанската армија. Од јули 2020 година е началник на Генералштабот.

Пред гласањето во парламентот, тој мораше да поднесе оставка од сите воени должности од процедурални причини. Албанија, членка на НАТО од 2009 година, се надева дека ќе ги започне пристапните преговори со Европската унија оваа година.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...