Поради предупредување за мина запрен поморскиот сообраќај низ Босфорот

Руските олигарси се добредојдени во Турција, но тие мора да го почитуваат меѓународното право кога работат, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција ја осуди руската инвазија на Украина, но рече дека се противи на санкциите наметнати од нејзините сојузници во НАТО, пренесе Ројтерс.

„Доколку руските олигарси или било кој руски граѓанин сакаат да ја посетат Турција, се разбира дека можат да го направат тоа. Дали олигарсите можат да работат во Турција? Ако тоа е легитимен бизнис што не е спротивен на меѓународното право, тогаш ќе го разгледаме“, рече Чавушоглу.

„Ако тие дејствуваат спротивно на меѓународното право, тогаш тоа е друга приказна“, додаде тој.

Две суперјахти поврзани со рускиот милијардер Роман Абрамович, на кого западните земји воведоа санкции, се закотвија во турските одморалишта.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...