PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Поради предупредување за мина запрен поморскиот сообраќај низ Босфорот

Mar 26, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Руските олигарси се добредојдени во Турција, но тие мора да го почитуваат меѓународното право кога работат, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турција ја осуди руската инвазија на Украина, но рече дека се противи на санкциите наметнати од нејзините сојузници во НАТО, пренесе Ројтерс.

„Доколку руските олигарси или било кој руски граѓанин сакаат да ја посетат Турција, се разбира дека можат да го направат тоа. Дали олигарсите можат да работат во Турција? Ако тоа е легитимен бизнис што не е спротивен на меѓународното право, тогаш ќе го разгледаме“, рече Чавушоглу.

„Ако тие дејствуваат спротивно на меѓународното право, тогаш тоа е друга приказна“, додаде тој.

Две суперјахти поврзани со рускиот милијардер Роман Абрамович, на кого западните земји воведоа санкции, се закотвија во турските одморалишта.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ