Поранешен американски генерал: Руските сили во Украина би можеле да бидат поразени до крајот на годината

Пензионираниот американски генерал-полковник Бен Хоџис проценува дека руската инвазија врз Украина би можела да заврши наредната година доколку Западот продолжи воено да го поддржува Киев.   „Русите се исцрпени, нема многу работи што сега можат да ги направат како што треба“, вели тој. Хоџис тврди дека украинските сили имаат морална предност пред Русите. Според него, Русите немаат значајна предност во огнена моќ. Опремувањето на украинските сили со оружје со голем дострел им овозможува да ја гаѓаат руската артилерија, складиштата со муниција и кодираните места, со што се анулира единствената предност што ја имаат Русите на боиштето.

„Доколку Запад продолжи со поддршката на Украина оваа година, сметам дека до 2023 војната ќе биде завршена“, заклучува тој.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...