Поранешен италијански голман се врати дома по борбите против Русите во Мариупол


Поранешниот италијански голман, Иван Лука Вавасори се вратил во својата татковина, откако неколку недели војувал против Русите заедно со украинската војска во Мариупол, објавија италијанските медиуми.

Претходно, постоеја стравувања дека тој загинал при борбите во челичната „Азовстал“, но неговио татко открил дека тој е во болница со повеќе повреди, додека обвинителот во Милано започнал истрага околу неговите активности во Украина.

„Време е да се враатам дома. Се борев доволно време, но сега е време да се вратам на животот. Оставив многу работи, сега морам да се борам за нормалност“, напишал Вавасори на Фејсбук.

Вавасори е поранешен голман на Про Патрија во Серија Ц и син на поранешниот сопственик на славниот италијански клуб.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...