Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов ноќта ја минал во притвор

Приведени се и екс – министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на одборот за буџет Менда Стојанова и поранешната шефица на службата за информирање на владата Севдалина Арнаудова.

Борисов беше изведен од својата куќа во округот Банкја и одведен во главната управа на националната полиција. Според неговиот адвокат Менко Менков, на Борисов ноќта ја помина во полиција.

Борисов е уапсен само 6 часа подоцна откако во Бугарија претстојуваше главната европска обвинителка Лаура Ковеши.

Симпатизери и членови на ГЕРБ утринава  протестираат пред полиција и  пред министерскиот совет, во знак на протест поради апсењето на лидерот на партијата Бојко Борисов. Ова е прв протест на партијата откако е во опозиција. Пред зградата има засилено полициско присуство.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...