Посета на шпанскиот премиер, Груби: Ја зајакнуваме политичката и економската соработка во време на енергетска криза

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби заедно со премиерот, Ковачевски и владината делегација денеска го пречекаа шпанскиот премиер, Педро Санчез Кастехон.

May be an image of 7 people, people sitting and people standing

Шпанскиот премиер упати честитки до Владата и до граѓаните на земјата за почетокот на преговорите со Европската Унија, достигнување кое отсекогаш ja имало големата поддршка од Шпанија.

May be an image of 7 people, people standing and indoor

Остануваме фокусирани на зајакнување на билатералната политичка и економска соработка, која е од огромно значење во време на глобалната енергетска и економска криза, пишува Груби.

May be an image of 7 people, people standing and outdoors

 

 

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...