Потврден птичји грип кај мртви пеликани во Црна Гора

Apr 7, 2022

[ad_1]

Двајца српски државјани се уапсени во Лудвигсбург, Германија, под сомнение дека се обиделе да ограбат жена и едно семејство.

Според германските медиуми, случаите во полиција ги пријавиле соседите на ограбените станари.

– Маж вооружен со нож заѕвонил во станот на една жена, побарал пари и се обидел да ја натера да земе малку жолт прав. Потоа ја заклучил во бањата и со пленот побегнал од станот.

Само ден подоцна од истиот станбен комплекс пристигнала уште една пријава за кражба.

Брачна двојка пријавила дека од станот им недостигаат илјадници евра, а се сомневаат дека за сè е одговорен младиот човек (22) на кој привремено му дале сместување.

Како што објаснија, тој го имал клучот од станот, но им рекол дека се изгубил.

Полицијата брзо утврди што всушност се случило.

„Млад маж (29) со закана со нож го принудил својот сонародник (22) да му го предаде клучот од станот на брачниот пар. Веднаш потоа тој упаднал во двата стана“, пренесуваат германските медиуми.

Двајцата се уапсени и одредена им е мерка притвор.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ