Повеќе од 100 цивили биле убиени во регионот Суми

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше на виртуелен состанок за економски и развојни прашања на арктичките територии на Русија и рутата на Северното Море.

– Реализацијата на проектите во арктичката зона на Руската Федерација не може да се одложи поради притисокот на санкциите, напротив, неопходно е да се зголеми темпото на нивно спроведување – рече Путин, а пренесе руската агенција ТАСС.

– Сега, земајќи ги предвид различните надворешни ограничувања и притисоци од санкции, мора да посветиме посебно внимание на сите проекти и планови поврзани со Арктикот. Не ги одложувајте, не тргајте ги настрана – додаде тој.

Тој рече дека задачите на Русија на Арктикот првенствено се однесуваат на социјалната сфера и дека „најчувствителните прашања за граѓаните секогаш треба да бидат во центарот на вниманието на властите“.

„И во екстремни услови на Арктикот, зборуваме за здравје, човечка безбедност, животна поддршка за цели градови и населби“, рече Путин.

Тој особено се осврна на западните санкции и последиците од тие санкции, иако директно не се осврна на ситуацијата во Украина.

Тој наведе дека сега „како резултат на акциите на непријателските земји се прекинати голем број транспортни и логистички синџири“ и дека некои странски компании „не ги исполнуваат договорните обврски или не ги исполнуваат во целост“.

– Секако, во сегашната ситуација тоа ни создава одредени тешкотии, но ги имаме сите ресурси и сите можности брзо да најдеме алтернативни решенија и дополнително да ја зајакнеме нашата независност од надворешни фактори на долг рок. Исклучително важна задача – рече Путин.

Но, рускиот претседател му се обрати на Западот, велејќи дека „одбивањето на нормална соработка на западните земји со Русија подеднакво им наштети на европските земји и на САД“.

Путин рече дека, иако Русија е оштетена од западните санкции, таа отвори „нови можности за испраќање енергетски ресурси во земјите каде што тие ресурси се навистина потребни“.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...