Повторно експлозија на „Старшип“ вселенско летало


Спејс-Икс“ долго време се подготвува за првиот орбитален пробен лет на вселенско летало „Старшип“, но тој битен настан би можел повторно да биде одложен…

„Супертешкиот“ „Супер хеви бустер 7“ засилувач дизајниран за програмата „Старшип“ експлодираше во објектот на „Спејс-Икс“ во Бока Чика, Тексас, САД, а снимка од инцидентот се појави и на интернет. „Бустер 7“ содржи 33 „Раптор“ мотори од втората верзија. Извршниот директор на компанијата, Илон Маск потврди дека ситуацијата не е добра, а неговиот тим ја проценува штетата.

 

– „Раптор“ има сложена секвенца на стартување. Во иднина, нема да правиме тест за стартување со центрифугирање со сите 33 мотори одеднаш, изјави Маск.

Маск минатиот месец рече дека „Старшип“ ќе биде подготвен да лета во јули, но овој инцидент веројатно ќе ги одложи плановите. Потребно е да се изврши анализа и проценка на штетата, а потоа да се утврди дали и во колкава мера тоа ќе влијае на првиот орбитален лет.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...