Пожар во Ковид болницата во Солун – едно лице загина

Во изјава за Си-ен-ен, косовскиот премиер Албин Курти рече дека Србија сака европски пари, руско оружје, кинески инвестиции и американска толеранција и дека не е толку неутрална како што се претставува.

– Но Србија не е неутрална. Србија е на страната на Руската Федерација и затоа мора да бидеме внимателни – предупреди Курти.

Тој повторно зборуваше за српските бази, наведувајќи дека во близина на Косово се стационирани вкупно 42.

Тој подвлече дека Косово мора да биде многу внимателно бидејќи Србија „може да ја игра улогата на застапник на Руската Федерација на Западен Балкан“.

„Руското Министерство за одбрана има посебна канцеларија во рамките на Министерството за одбрана на Србија. Сега кога рускиот „блицкриг“ во Украина пропаѓа, ние сме загрижени дека тие може да се обидат да го прошират конфликтот и дека Западен Балкан би можел да биде ново руско бојно поле преку нивните посредници – Србија или Република Српска“ – рече Курти.

Курти рече дека Приштина не се плаши и оти Косово го зголемило буџетот за одбрана за 52 отсто. Тој изјави и дека т.н. хибридна војна и повтори дека Рускиот хуманитарен центар, кој е доста блиску до Приштина, е стациониран во Ниш.

„Хибридната војна не е замена за војната, туку само нејзина подготвителна фаза“ – додаде косовскиот премиер, повторно наведувајќи дека Приштина е загрижена и претпазлива, но не и исплашена, а и затоа што партнери на Косово се САД, Велика Британија, Франција и Германија.

Курти рече дека е свесен дека НАТО значи безбедност за сите членки на алијансата.

„Косово сè уште не е во НАТО, но НАТО е во Косово“ – рече тој.

Тој изјави дека Русија извршила воени злосторства во Украина и дека на рускиот претседател Владимир Путин порано или подоцна треба да му се суди пред Меѓународниот суд на правдата.

Курти го искористи и интервјуто за Си-ен-ен за да повтори дека српските сили – полиција, војска и паравоени формации „извршиле геноцид врз Албанците“ пред 23 години.

„Тогаш од Косово беа протерани 860.000 Албанци, повеќе од 80 отсто од населението беше протерано од своите домови, имаме 20.000 жени и девојки кои беа силувани, повеќе од 12.000 невооружени цивили беа убиени и 120.000 куќи беа уништени или запалени“ – тврди косовскиот премиер.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...