Пожар во јужна Шпанија: 2.000 луѓе евакуирани, тројца повредени


Поради шумски пожар во планините на југот на Шпанија, 2.000 луѓе се евакуирани од центарот на градот Бенахавис во Андалузија, а тројца пожарникари се повредени, соопштија денеска властите.

„Мораме да известиме дека тројца пожарникари се здобиле со изгореници од различни видови, а најтешко повредениот се здобил со изгореници на 25 отсто од телото и бил евакуиран во болница во Малага“, изјави за новинарите Хуанма Морено, регионалниот премиер на Андалузија.

Во гаснењето на пожарот учествуваат дури 200 пожарникари од локалната бригада, 50 од други градови и 100 воени лица, пренесе „Танјуг“.

Текстот Пожар во јужна Шпанија: 2.000 луѓе евакуирани, тројца повредени е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...