Пожари и насилство во Шведска по десничарските протести против мигрантите


фото: Илустрација / Пикселс

Шведскиот град Малме во текот на ноќта беше место на неколку насилни инциденти по собирите против крајно десничарската организација која најави палење на Куранот, соопшти полицијата.

– Во текот на ноќта избувнаа неколку пожари во Малме – се наведува во соопштението во кое се додава дека се запалени автомобил, автобус и канти за ѓубре, а поднесени се и повеќе пријави за вандализам.

Насилството избувна по митингот на антимигрантското и антиисламското движење „Тврда линија“. Движењето го предводи Расмус Палудан, кој е со данско-шведско потекло.

Тој во моментов организира собири во Шведска, каде во повеќе градови избија судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Во Малме, каде демонстрантите ја гаѓаа полицијата со камења, ситуацијата се смири по три часот наутро.

Дванаесет полицајци беа повредени во судирите со демонстрантите против Палудан во четвртокот и петокот.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...