Познат британски архитект сака да го обнови Харков

Двајца руски олигарси се пронајдени мртви во два дена, заедно со нивните сопруги и ќерки.

Владислав Авајев, поранешен потпретседател на „Гаспромбанк“, бил пронајден мртов со прострелна рана во неговиот стан во Москва во понеделникот, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Одделот за истраги во Москва не ги наведе имињата на жртвите во својата јавна објава за случајот, но ТАСС пренесува дека неименуван извор го потврдил нивниот идентитет, пишува „Бизнис инсајдер“.

Истражителите во своето соопштение посочиле дека ја застапуваат теоријата оти Авајев ги убил сопругата и ќерката, а потоа и себеси.

На повеќе од 3.000 километри подалеку, во Шпанија, друг олигарх, Сергеј Протосења, бил пронајден обесен, а неговата сопруга и ќерка избодени до смрт, објави шпанскиот ТВ канал „Телесинко“. Неговото тело е пронајдено во вторникот, пишува шпанското списание El Punta Vui.

До телото на Протосења имало крвав нож и секира, јави „Телесинко“.

Тој бил поранешен потпретседател и главен финансиер на „Новотек“, голема компанија за гас која, според „Бизнис инсајдер“, имала блиски деловни врски со „Гаспромбанк“.

Протосења со сопругата и ќерката престојувал во изнајмена луксузна вила во Лорет де Мар, каталонски крајбрежен град во близина на Барселона, за време на велигденските празници, наведува „Телесинко“.

Полицијата ја алармирал неговиот син, кој од Франција неуспешно се обидел да стапи во контакт со семејството.

Каталонската полиција во вторникот потврди дека истражува три смртни случаи, без да објави имиња. И тука постои теоријата дека Протосења си го убил семејството пред да си го одземе животот.

Тој не оставил порака, а на неговото тело немало траги од крв, објави El Punta Vui, без да се повикува на извори. Неговото богатство се проценува на околу 4,3 милиони долари, според „Телесинко“.

За овие двјаца руски олигарси не биле воведени санкции од западните земји.

 

 

 

*Фотографијата е од вилата во која, според шпанските медиуми, е пронајден мртов рускиот олигарх

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...