Пред да влезете во ЕУ да платите отштета, вратете го богатството и побарајте прошка


Хрватската академија на науките (ХАЗУ) до властите во Црна Гора

Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ) објави документ, со кој бара Црна Гора да побара прошка од Хрватска. Хрватска бара и Црна Гора да плати воени репарации, Хрватите во Црна Гора да добијат загарантирани места во Собранието, како и контрола на термоцентралата „Плевља“, која ја загадува животната средина на север, што се одразува на загадувањето на Јадранско Море, за кое велат дека е заедничкo.
Документот насловен „Придонеси за заштита на хрватските национални интереси во преговорите на Република Хрватска со Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија во однос на нивното пристапување во Европската Унија“, како што пренесува порталот „Дан“ од Подгорица, предлага Хрватска да бара воени репарации од Црна Гора, морнарицата на Бока да биде општо добро и дека островот Мамула повеќе не треба да биде во Црна Гора.
Хрватските академици сметаат дека е неопходно да се бараат загарантирани мандати за Хрватите во парламентот на Црна Гора, да се поддржи предлогот за заедничка номинација на морнарицата на Бока како нематеријално културно богатство на Црна Гора и хрватскиот народ до УНЕСКО и да се поддржат заклучоците на научната конференција „Идентитет на Хрватите во Бока Которска“ во јануари 2021 г., одржана во Загреб.
„Конечно да се определи копнената граница (Островот Ластавица со тврдината Мамула), особено демаркацијата на море според Конвенцијата на Обединетите нации за поморското право и по прогласувањето на ексклузивната економска зона на Република Хрватска. Црна Гора мора целосно и одговорно да управува со пластиката и другиот отпад за значително да го намали тој отпад што плови на јужните хрватски острови“, се вели во документот, пренесува „Дан“.

Хрватската академија на науките и уметностите смета дека треба да се нагласи потребата од почитување на обврските од потпишаните договори и третмани – заштита на правата на хрватското малцинство и вистинското, а не само декларативното право на враќање и слободно располагање со имотот на сите што мораа да ги напуштат своите домови за време на војната; прашањето за границите – разликата помеѓу декларативното и фактичкото исполнување на обврските.
„Платете ја штетата направена во агресијата врз Хрватска, особено на културното наследство, и вратете го украденото културно богатство, побарајте прошка од Хрватска за сторените злосторства, престанете да го присвојувате хрватското културно наследство, особено литературното, обезбедете реципроцитет кон Хрватите, односно слободна политичка и културна организација и дејствување на ниво еквивалентно на она што го обезбедува Република Хрватска за нејзините малцинства“, се наведува во документот на ХАЗУ.
Хрватската академија на науките и уметностите смета дека во Јадранско Море треба да се најде заеднички заемно прифатлив модел на еколошки подводни истражувања, во согласност со ставовите од Глазгов.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...