Преговорите меѓу Украина и Русија ќе продолжат во Турција


Руската и украинската делегација ќе одржат нова рунда разговори во Турција од понеделник до среда, најави еден од украинските преговарачи Дaвид Арахамиа.

Рускиот главен преговарач Владимир Медински, цитиран од руските агенции, исто така најави одржување на нова рунда преговори, но рече дека тоа ќе биде во вторник и среда, без да прецизира местото.

На 10 март во Анталија, Турција, на ниво на министри за надворешни работи, на предлог на Анкара, веќе се одржа рунда руско-украински разговори, но без конкретен напредок.

Оттогаш, преговорите се водат преку видео-конференција и двете страни ги опишаа како „тешки“.

„Процесот на преговори е многу тежок. Украинската делегација зазеде цврст став и не се откажува од своите барања. Пред сè, ние инсистираме на прекин на огнот, безбедносни гаранции и територијален интегритет на Украина“, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Ние сме во застој за главните политички прашања“, рече Владимир Медински, цитиран од руските новински агенции. Медински додаде дека Москва инсистира на потпишување „сеопфатен договор“ кој ќе ги земе предвид барањата за неутралност, демилитаризација и „денацификација“ на Украина, како и признавање на суверенитетот на Русија над Крим и независноста на двете проруски сепаратистички републики на Донбас.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...