Преку фејсбук покани не примаме, му одговорија Пановски, Даниловски и Марковски на министерот

Универзитетските професори Наум Пановски, Драган Даниловски и Вело Марковски го одбија министерот за здравство Беким Сали да бидат дел од Комисијата за заразни болести. Министерот Сали оваа покана вчера ја објави преку својот фејсбук-профил. Тоа не се прави преку фејсбук, му порачаа на министерот докторите.

Се знае како се прави тоа, оваа не е начин, одговорија Наум Пановски и Вело Марковски. Даниловски неодамна изјави дека Комисијата треба да носи извршни одлуки, а не заклучоци кои потоа треба да станат извршни со владина одлука.

За начинот на функционирање на Комисијата за заразни болести и Марковски смета дека одлуките на Комисијата треба да бидат задолжителни, а не да биде само советодавно тело на министерот.

Пановски вели дека нема никаков проблем да го советува првиот човек во здравството, но сепак начинот на кој е поканет не заслужува да се коментира. Во комисија на овој начин не се влегува, јавната покана за мене е беспредметна да се коментира, вели Пановски.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...